Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia jest obchodzony od niedawna, ponieważ ustanowiony został 25 listopada 2002 r. w setną rocznicę powstania maskotki.

Poznajmy zatem jego historię zapewne nieznaną dla wielu z nas. Pewnego listopadowego dnia 1902 roku Teodor Roosevelt – prezydent Stanów Zjednoczonych – wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezowocnych łowów jeden z jego towarzyszy zauważył małego niedźwiadka, strzelił do niego raniąc go. Postrzelonego misia przyprowadził do prezydenta. Gdy ten ujrzał przerażone zwierzątko, rozkazał, aby puścić je wolno. Świadek zdarzenia uwiecznił tę historię na rysunku, który ukazał się w waszyngtońskiej gazecie. Zainspirował on właściciela sklepu z zabawkami do wykonania kilku zabawek przedstawiających misia, aby zobaczyć, czy będą się sprzedawały. Łatwo się domyślić, co było później. W niedługim czasie pluszowy miś stał się ulubioną zabawką dzieci.

W naszej szkole postanowiliśmy włączyć się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. 25 listopada 2014r.prawie wszyscy uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki – misie. Przyniesione przez dzieci misie były bardzo różne - duże, małe, grube, chude, stare i nowe.

Święto Misia było dla nas okazją do prezentacji mniej i bardziej znanych niedźwiadków z książek i czasopism dla dzieci znajdujących się nie tylko w naszej bibliotece.

Dzieci klas młodszych zostały zaproszone przez zerówkę by wspólnie urządzić misiom prawdziwe urodziny. Było odśpiewanie głośnego „Sto lat …”, zabawa z misiami przy muzyce „misiowo – dyskotekowej” oraz słodkie co nieco. Później była okazja, by dzieci posłuchały opowieści o Kubusiu Puchatku, obejrzały film o Misiu Uszatku i porozmawiały o swoich maskotkach oraz o misiach z książek i bajek. Wszystkie dzieci były zadowolone ze spotkania i chciałyby obchodzić takie urodziny częściej.

Uczniowie starszych klas też mogli pochwalić się swoimi przytulikami i przynieść je do szkoły. Mogli oni zapoznać się z historią „Światowego Dnia Pluszowego Misia” oraz wziąć udział w konkursie przyrodniczym na najlepszy plakat o prawdziwych (nie pluszowych) niedźwiedziach.

Było to miłe, że w tym jednym dniu wszyscy nasi uczniowie mogli przyjść do szkoły ze swoimi ulubionymi misiami. Mamy nadzieję, że stanie się to tradycją w naszej szkole.

 

                                                                                 Jolanta Gottwald     

                                                                                Magdalena Stasiukiewicz

 do góry