2023- Rok Mikołaja Kopernika

DOKŁADNIE 550 LAT TEMU (19 lutego 1473r.) urodził się MIKOŁAJ KOPERNIK jeden z najbardziej znanych Polaków na świecie. Był to człowiek wielu talentów: astronom, ekonomista, lekarz, tłumacz, prawnik.

Zwykło się mówić, że "wstrzymał Słońce…", ponieważ w swoim rewolucyjnym dziele "O obrotach sfer niebieskich" udowodnił, że Ziemia obraca się wokół Słońca, a nie na odwrót, jak do tej pory sądzono. Warto dodać, że ten jakże ważny w dziejach nauki traktat, został wydany dopiero pod koniec życia Kopernika, w 1543r.

Kopernik obok astronomii, zasłużył się także w ekonomii. W swoim "Traktacie o monecie", przedstawił projekt reformy monetarnej w Prusach Królewskich.

W latach 1519-1521, Kopernik miał okazję sprawdzić się również jako strateg. Podczas wojny polsko- krzyżackiej, był zmuszony zająć się obroną Olsztyna. Dzięki jego działaniom ten jeden z najważniejszych fortów Warmii nie dostał się w ręce krzyżackie. Ponadto był tłumaczem, prawnikiem, lekarzem. Do dziś zachowały się jego zalecenia lekarskie dotyczące m. in. zrzucania masy ciała. Był prawdziwym człowiekiem renesansu!

(źródło: fizyka dla każdego).

Więcej o Mikołaju Koperniku:

  1. Film „Mikołaj Kopernik- WYBITNI POLACY W HISTORII”: https://www.youtube.com/watch?v=NvLg84FP268&t=11s

  2. Film Ucz się z Kopernikiem „Jak działa astrolabium”: https://www.youtube.com/watch?v=X5j5cPixlLg

  3. Szlak kopernikowski: https://www.szlakkopernikowski.pl/pl/

  4. Portal Kopernikański: https://copernicus.torun.pl/

Uczniowie naszej szkoły wykonywali różne prace związane z Rokiem Kopernika, np. plakaty, kartki urodzinowe czy plansze informacyjne, które uświetniły gazetkę na szkolnym korytarzu.

Kopernik72
Kopernik72
Galeria
 do góry