21 marca w pierwszy dzień wiosny obchodzimy Światowy Dzień osób z Zespołem Downa- Dzień Kolorowej Skarpetki. Wypada on 21 dnia 3 miesiąca w roku, ponieważ to dodatkowy 3 chromosom w 21 parze składających się łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach, który powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia- trisomia 21, dlatego też w tym roku dzieci i nauczyciele z naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem włączyli się do akcji.

21 marca 2023 r. naszą szkołę odwiedzili specjalni goście- Zarząd Polskiego Związku Niewidomych- Koło Opole- Powiat Prezes p. Tadeusz Kolbusz Zastępca Czesław Grabarz Sekretarz Renata Nowara oraz p. Halina Karpińska- nadzwyczajny członek koła, mama osoby niewidomej. Dzieciaki były podzielone na dwie tury: Najpierw odbyła się lekcja dla uczniów z las 1-3 a następnie dla klas 4-8 oraz dzieci 6- letnich z oddziału przedszkolnego.
Goście opowiadali nam czy się różni od siebie osoba słabowidząca; osoba niewidoma i osoba ociemniała. Poznały sprzęty, które ułatwiają funkcjonowanie osobom niewidomym w tym: biała laska, czytnik kolorów, miernik wody do kubka, miernik ciśnienia przyrząd do głosowego zapisywania informacji. Dowiedziały się, że te osoby używają specjalnej ramki bądź gotowej pieczątki do podpisu, poznały lupę elektryczną, urządzenie dzięki któremu odróżniają wartość monety i okulary lornetkowe. Największym zainteresowaniem wśród dzieci i nauczycieli cieszyła się możliwość przejścia dzieci w ciemnych okularach, które powodowały że otoczenie było rozmazane (w googlach z laską). Starsze dzieci miały możliwość poznania w jaki sposób osoba niewidoma czyta alfabetem Braille'a .

23-w1
23-w1
Galeria
 do góry