1

Archiwum aktualności

"Magiczny świat książek" w SP w Antoniowie

20160516_110957
20160516_110957

,, Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy. Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem... Książka wszystko potrafi.”

Kornel Makuszyński

 „Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować” - takimi słowami można by podsumować wydarzenie, które miało miejsce 16 maja w naszej szkole.

Nie jest tajemnicą, że zbyt mało uczniów chętnie czyta książki. Są one dla nich mało interesujące, nie przyciągają ich uwagi, czytanie sprawia im trudność. Cykliczne spotkania w Szkole Podstawowej w Antoniowie mają na celu wyrobienie w dzieciach nawyku sięgania po książki. Dzięki nim uczniowie rozwiną swoje zainteresowania i właściwie wykorzystają swój wolny czas. Podjęte działania mają sprawić, aby dzieci oderwały się od medialnych przekaźników, by polubiły książki, przekonały się do nich, były z nimi ,, za pan brat”, by przygotowały się do samodzielnego poszukiwania informacji i materiałów w nich zawartych. Lektura stanie się im bliższa, chętniej będą sięgali po książki.

Dlatego nie ustajemy w wysiłkach, by zainteresować uczniów tekstem drukowanym, propagować czytelnictwo, wzbudzić w naszych podopiecznych ciekawość  świata oraz rozwijać wyobraźnię, pamięć i pomysłowość.

W spotkaniu pod hasłem "Magiczny świat książek" wzięli udział uczniowie, nauczyciele, rodzice. Całość rozpoczął  bajkowy pokaz mody w wykonaniu naszych milusińskich z oddziału przedszkolnego. Po ich występie "pierwszaki" wprowadziły wszystkich w fascynujący świat książek. W montażu słowno-muzycznym  zaprezentowały wiersze ulubionych autorów. Ogromnym atutem prezentowanych utworów są twórcze rymy  i zabawy słowem. Wiersze znanych poetów powodują,   że nasi uczniowie z przyjemnością   i „bezboleśnie” :) poznawali piękno polskiej mowy. Uczniowie klasy trzeciej oraz piątej zaprosili nas do wspólnej zabawy polegające na rozwiązywaniu literackich zagadek. W odgadnięciu prezentowanego bohatera pomogły publiczności ilustracje i plakaty wykonane przez dzieci. Nie mogło zabraknąć własnej twórczości. Nasi tegoroczni absolwenci mięli możliwość zaprezentowania książek, których byli pomysłodawcami i autorami. Okazało się, że wyobraźnia uczniów nie ma granic. Całość wydarzenia dopełniła prezentacja multimedialna przygotowana przez czwartoklasistów. Mieliśmy możliwość poznania złotych myśli i życiowych sentencji ukrytych na kartach książek. Jak zwykle było magicznie i kolorowo :)

Czytanie książek, opowiadanie o nich, wcielanie się w rolę autorów może być łatwym, mądrym, dostępnym sposobem budowania silnej więzi z dzieckiem oraz może być siłą pobudzającą intelekt i wyobraźnię. Pomaga rozwijać ambicje twórcze, budować poczucie własnej wartości. Czytajmy dzieciom, zachęcajmy je do czytania, aby były mądre, dobre i szczęśliwe.

Takie spotkania są wspaniałą okazję do przypominania, że książka to magiczny świat wyobraźni.

 Marzena Pikos

 

 

 

  • Data aktualizacji: 2021-01-15 18:41
  • |
  • Licznik odwiedzin: 951 441